AKO NA TO?
Ahoj, ak si sa dostal až sem, pravdepodobne už lietadlo POWERUP 4.0 držíš vo svojich rukách.
Pripravil som postup, ktorý ťa prevedie každým krokom k úpešnému a príjemnému zážitku. “Vytrvalosť je najlepšou cestou k úspechu”
1. Poskladaj svoje prvé POWERUP 4.0 lietadlo
Poskladaj lietadlo podľa návodu ktorý nájdeš v balení. Priprav si nožnice a lepiacu pásku. Ak sa ti na prvýkrát nepodarí lietadlo poskladať, v balení nájdeš 4x šablóny. Ak by to náhodou nestačilo, určite doma nájdeš hocijaký papier veľkosti A4. Nemusíš zúfať, že tvoje záhyby na prvý krát nebudú dokonalé POWERUP 4.0 si určite nejak poradí. Samozrejme platí, čím lepšie lietadlo poskladáš, tým lepšie a ľahšie sa ti bude lietať.
2. Pripevnenie modulu
Teraz je potrebné pripevniť modul POWERUP 4.0. Keď si pozrieš prednú časť kabíny (tam kde trčí anténa ) zo spodnej časti uvidíš dvojitý štipec. Vďaka tomuto štipcu nasunieš modul cez prednú časť svojho lietadla až kým príde na doraz (opatrne). Ďalej nasadíš tyč stabilizátora na telo modulu a umiestniš ju na vyznačené miesto na lietadle.
3. NAINŠTALUJ APLikáciu


4. Spárovanie aplikácie s lietadlom
Predtým než spáruješ je potrebné nabiť POWERUP 4.0 modul do plna (až kým nezhasne červený indikátor). Vypínač je v polohe OFF. Na smartfóne zapni určovanie polohy GPS a bluetooth tak, aby bolo tvoje zariadenie viditeľné. Teraz môžeš otvoriť aplikáciu. Po otvorení ťa vyzve aplikácia povoliť jednotlivé prístupy “POVOLIŤ” Dostaň sa do HANGÁRU a nájditi svoj model lietadla Invader a stlač FLY! Na obrazovke v hornej časti uvidíš červený nápis NOT CONNECTED. Prines lietadlo do tesnej blízkosti telefónu a zapni modul POWERUP 4.0 do polohy ON. Zaznie krátke zazvonenie a vrtule sa na chvíľu roztočia. Modré LED svetlo začne pomaly blikať. Po 1-4 sekundách sa spustí automatické bluetooth pripojenie. Po zapojení budete počuť dunivý zvuk ako štart motora čo znamená, že modul je spárovaný so smartfónom.Na obrazovke sa ti zobrazí “KOPILOT” leteckej kabíny. Modul je pripravený na let.
5. Poďme lietať...
Tak, a je to tu. Chvíľa, na ktorú si určite dlho čakal – tvoj prvý let. Na svojej obrazovke mobilného telefónu vidíš leteckú kabínu. V strede je plynové tlačidlo (kruh), vďaka ktorej ovládaš otáčky/výkon motora. Toto tlačidlo spôsobí že lietadlo bude klesať alebo stúpať. V pravom rohu vidíš palivometer. Ten ti poskytuje približnú informáciu o stave batérie a na ľavej strane je signalizátor bluetooth ktorý udáva silu signálu medzi telefónom a lietadlom. Teraz stlač plynové tlačidlo na 2 sekundy, aby sa odomklo. Následne posúvaním plynového tlačidla po obrazovke hore alebo dolu reguluješ rýchlosť lietadla. Modrá kruhová lišta a percentuálne číslo indikuje aký ťah poskytuješ lietadlu počas letu. Naklonenie telefónu doprava alebo doľava spôsobí, že sa lietadlo otočí doprava alebo doľava vďaka diferenciálnemu ťahu vrtúľ (zníženie otáčok jednej z vrtúľ). Biele lietadlo označuje smer lietadla Odporúčam vzlet 50% - 80%. Ak je vietor vždy štartujte proti vetru. Teraz je to už všetko v tvojich rukách.
Chcem sa uistiť, že si svoj POWERUP zamiluješ od prvého letu.
Rodičovský dozor – Pri deťoch pod 14 rokov odporúčam rodičovský dozor. Aby, rodičia zaistili deťom čo najlepší zážitok z prvého letu. Je preto potrebné aby si pozreli aplikáciu a stránku: Niektoré deti nemusia mať trpezlivosť na čítanie a pozeranie návodov. Ako otec dieťaťa to môžem potvrdiť: Čím viac dokážete viesť mladých pilotov pri príprave na let (najmä pri výrobe prvého lietadla a jeho úprave), tým príjemnejší bude konečný zážitok! Pri prvom lete sa vyhnite letu vo veterných dňoch. Hoci 4.0 dokáže úžasne navigovať vo veterných podmienkach, naučiť sa správne ovládať je najlepšie počas pokojných a bezveterných dní. Odporúčame začať s modelom lietadla Invader.
“Kde lietať a kde nelietať”
Lietajte na širokom otvorenom priestranstve s odporúčaným priemerom 150 metrov/mimo elektrických vedení, stromov, budov a vodných plôch. POWERUP totižto nie je dron, potrebuje viac priestoru na manévrovanie. Lietajte na mäkkom trávnatom podklade, aj keď je modul odolný voči nárazom, priamy zásah do tvrdého povrchu alebo pristátie , akým je napríklad betón, asvalt by ho mohli poškodiť. Neodporúčam lietať v blízkosti budov alebo stromov, môže sa stať že sa lietadlo niekde zasekne.
Princípy lietania
Pred zvlietnutím
Svoj letový deň a miesto si môžeš naplánovať pomocou veternej aplikácie, ako je Windy. Naplánuj si trasu letu. Dobrá cesta pre začiatočníkov je to, čo piloti nazývajú dopravný vzorec na letisku – dráha, ktorú piloti sledujú, keď sa blížia k letisku alebo z neho vzlietajú. Táto dráha letu ti pomôže udržať lietadlo v dosahu počas letu. Pri prvých letoch si vyberte radšej bezvetrie, lietanie vo veternom počasí nie je jednoduché. V závislosti od toho kde sa nachádzate je vietor zvyčajne pokojnejší ráno alebo večer.
Vzlietnutie
Nastav plyn na 50 – 80 % a vyštartuj jemným hodením lietadla. Energia z motora inteligentného modulu riadi nadmorskú výšku lietadla. Keď pridáš plyn lietadlo stúpa. Keď plyn uberieš lietadlo klesá (alebo kĺže). Ak chceš lietadlo otočiť, jemne nakloň svoj smartfón doľava alebo doprava, kým sa lietadlo nepohne požadovaným smerom, a potom drž smartfón vodorovne.
Pristávanie
Pristávanie skutočne závisí od tvojich skúseností a zručností. Vždy odporúčam lietať na mäkkých
povrchoch, ako je trávnatá plocha. Keď dosiahneš bod, kedy je lietadlo blízko zeme alebo tvojej ruky,
nezabudni pustiť plyn. Ten sa po niekoľkých sekundách zablokuje. Tým sa zabezpečí, že sa vrtuľa
nepoškodí pri pristávaní alebo sa nezamotá do niektorých rastlín na zemi.Po každom pristátí
nezabudni skontrolovať vrtuľu a krídla lietadla. Vrtule by mali byť bez nečistôt a modul by mal byť
úplne zastrčený.